Katedra Nauk Pomocniczych Historii i Dydaktyki Historii

O Katedrze

  • Pracownicy Katedry prowadzą badania w zakresie niektórych dyscyplin nauk pomocniczych historii, takich jak: dyplomatyka (formuły dokumentowe), genealogia dynastyczna (dynastia ruskich Rurykowiczów) i heraldyka. Ponadto, zajmują się zagadnieniami rozwoju średniowiecznej historiografii polskiej i ruskiej, a także źródłoznawstwem (Roczniki Jana Długosza, Kronika halicko-wołyńska) oraz historią idei. Publikowane prace obejmują historię Kościoła w średniowieczu i czasach nowożytnych (zakony i klasztory), dzieje Kujaw oraz historię gospodarczą średniowiecza.
  • Prowadzone są badania w zakresie historii sztuki i dyscyplin pokrewnych. Ich tematyka koncentruje się na obiektach architektury drewnianej wraz z ich dekoracją malarską, więźbach dachowych budowli monumentalnych, historii myśli architektonicznej i technik budowlanych, historii sztuki w XIX i XX w., a w szczególności rzeźby polskiej w tym okresie, konserwacji i restauracji dzieł sztuki, technologii i technikach sztuk plastycznych, treściach ideowych malarstwa i architektury, a także dziejach muzeów na ziemiach polskich.
  • Pracownicy Katedry prowadzą badania w zakresie związków pomiędzy historią regionalną i lokalną a świadomością historyczną młodzieży. Uczestniczą w przygotowaniu podręczników i programów (ścieżek tematycznych) w zakresie regionalnej edukacji historycznej. Istotną częścią aktywności pracowników Katedry jest współpraca z placówkami szkolnymi w zakresie edukacji historycznej (zwłaszcza obejmującej regionalne dziedzictwo historyczne).
  • Badania indywidualne obejmują zagadnienia związane z kształtowaniem obrazu sąsiada, zwłaszcza w relacjach polsko-ruskich (prof. D. Dąbrowski), polsko-rosyjskich (dr hab. T. Maresz, prof. ucz.), polsko-czeskich (dr hab. D. Karczewski, prof. ucz.).